ÖVRIGT / Speglar / Spegel 12905022
*
nr 1290 5022
Spegel
50/60-tal, mahogny, G&T, Glas & Trä Hovmantorp, 60x39, Svenska Möbelfabrikerna AB
Utrop:
800 kr
Såld:
900 kr
Sista tid för bud online:
måndag 18 november 2019
kl 20:02:31
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
18/11 08:42:34
1
500 kr
18/11 18:18:33
2
700 kr
18/11 18:29:27
3
700 kr
18/11 18:29:27
2
700 kr (Budbetjänt)
18/11 18:29:48
3
800 kr
18/11 19:45:55
4
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Tema
18 nov
Retro
På vår populära retroauktion samlar vi läckra designföremål med fokus på 50/60-talet. Bland annat konst och design av Jens Quistgaard, Berndt Friberg, Lisa Larson, Stig Lindberg, Karl Erik Ekselius, H ...
Läs mer om Retro
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Johansfors glasbruk
Johansfors glasbruk är ett glasbruk i Johansfors i Småland där den första hyttan restes 1891. På samma plats som den första uppfördes sedan det nya bruket 1955.
Seltersglas
Seltersglas är ett mindre dricksglas för bland annat minelarvatten, för kallat seltersvatten.
Reijmyre Glasbruk
Reijmyre Glasbruk började tillverka munblåst glas redan 1810 och är Sveriges näst äldsta glasbruk som fortfarande är i drift.
Glasbruket är beläget i Finspångs kommun, Östergötland.
Elme glasbruk
Elme glasbruk var ett glasbruk som låg i Älmhults kommun. Glasbruket var verksamt mellan åren 1917 och 1970 och revs tio år senare, 1980.
Edvin Ollers är en av de mer kända formgivarna vid Elme Glasbruk.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: g&t glas & trä hovmantorp mahogny spegel speglar trä
-
4151 Pelarbord
med rakspegel. Höjd: 165 ca
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:17
-
1028 Spegel
+ konsolbord, Empire. Höjd: 170+ 62, bredd: 82-84 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:32
-
5018 Spegellampetter
ett par, "Regnaholm", IKEAs 1700-talsserie, 1990-t..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:56
-
5167 Toilettebord
+ pall, Uppfällbar spegel. Bredd: 83 cm, djup: 45 ..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:43
*
Spegel
Läs om budbetjänten
Läs mer om Retro
nr 1290 5022
Spegel
50/60-tal, mahogny, G&T, Glas & Trä Hovmantorp, 60x39, Svenska Möbelfabrikerna AB
Utrop: | 800 kr |
---|---|
Såld: | 900 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 18 november 2019 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
18/11 08:42:34 | 1 | 500 kr |
18/11 18:18:33 | 2 | 700 kr |
18/11 18:29:27 | 3 | 700 kr |
18/11 18:29:27 | 2 | 700 kr (Budbetjänt) |
18/11 18:29:48 | 3 | 800 kr |
18/11 19:45:55 | 4 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Tema
18 nov
Retro
PÃ¥ vÃ¥r populära retroauktion samlar vi läckra designföremÃ¥l med fokus pÃ¥ 50/60-talet. Bland annat konst och design av Jens Quistgaard, Berndt Friberg, Lisa Larson, Stig Lindberg, Karl Erik Ekselius, H ...Läs mer om Retro
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Johansfors glasbruk
Johansfors glasbruk är ett glasbruk i Johansfors i Småland där den första hyttan restes 1891. På samma plats som den första uppfördes sedan det nya bruket 1955.
Seltersglas
Seltersglas är ett mindre dricksglas för bland annat minelarvatten, för kallat seltersvatten.
Reijmyre Glasbruk
Reijmyre Glasbruk började tillverka munblåst glas redan 1810 och är Sveriges näst äldsta glasbruk som fortfarande är i drift. Glasbruket är beläget i Finspångs kommun, Östergötland.
Elme glasbruk
Elme glasbruk var ett glasbruk som låg i Älmhults kommun. Glasbruket var verksamt mellan åren 1917 och 1970 och revs tio år senare, 1980. Edvin Ollers är en av de mer kända formgivarna vid Elme Glasbruk.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Johansfors glasbruk
Johansfors glasbruk är ett glasbruk i Johansfors i Småland där den första hyttan restes 1891. På samma plats som den första uppfördes sedan det nya bruket 1955.
Seltersglas
Seltersglas är ett mindre dricksglas för bland annat minelarvatten, för kallat seltersvatten.
Reijmyre Glasbruk
Reijmyre Glasbruk började tillverka munblåst glas redan 1810 och är Sveriges näst äldsta glasbruk som fortfarande är i drift. Glasbruket är beläget i Finspångs kommun, Östergötland.
Elme glasbruk
Elme glasbruk var ett glasbruk som låg i Älmhults kommun. Glasbruket var verksamt mellan åren 1917 och 1970 och revs tio år senare, 1980. Edvin Ollers är en av de mer kända formgivarna vid Elme Glasbruk.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: g&t glas & trä hovmantorp mahogny spegel speglar trä
-
4151 Pelarbord
med rakspegel. Höjd: 165 ca
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:17 -
1028 Spegel
+ konsolbord, Empire. Höjd: 170+ 62, bredd: 82-84 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:32 -
5018 Spegellampetter
ett par, "Regnaholm", IKEAs 1700-talsserie, 1990-t..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:56
-
5167 Toilettebord
+ pall, Uppfällbar spegel. Bredd: 83 cm, djup: 45 ..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:43